Kart Okuyucu Sistemler ile

 • Kolay kullanım
 • Hızlı ve güvenilir kart teknolojisi
 • Mifare teknolojisi ile farklı uygulamalar için TEK KART (kontör uygulaması)
 • Tek cihaz üzerinde hem Proximity, hem Mifare teknolojisi
 • Tek cihazla turnike ve kapı kontrolü
 • Kamera ile fotoğraf çekme özelliği
 • PDKS programına online veri aktarımı

Kart Okuyucu Sistemleri: Güvenli Geçiş Kontrolü ve Verimli Personel Takibi

Günümüzde büyük kuruluşlar ve iş yerleri, çok sayıda çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Ancak her çalışana ayrı bir anahtar vermek hem maliyetli bir yöntemdir hem de güvenlik açısından riskler barındırır. Aynı şekilde, çok sayıda personeli olan işyerlerinde kontrol ve denetim sağlamak da zorlu bir görevdir. Bu nedenlerle, büyük kuruluşların çoğu günümüzde kart okuyucu sistemleri kullanmaktadır. Bu yazımızda RFID Kart, RFID okuyucu gibi RFID teknolojisine dair sıkça sorulan soruların yanı sıra RFID okuyucu ve personel devam kontrol sistemlerinin (PDKS) ilişkisine de kısaca değineceğiz.  

 

RFID Okuyucu Nedir? 

 

RFID okuyucu, kartın üzerindeki kayıtlı değerin Radyo Frekansı ile tanımlaması anlamına gelir. Günümüzde pek çok alanda kullanılan RFID okuyucular, firmalara zaman ve maliyetler yönünden birçok avantaj sunar. Günümüzde özellikle finans sektöründe ve finansal işlemlerde karşımıza çıkan temassız kart ya da kredi kartı özelliği RFID teknolojisi üzerinden çalışmaktadır. 

RFID Okuyucu Nedir Nasıl Çalışır? 

RFID okuyucu kullanan kartlı giriş sistemleri, kart okuyucu cihazlar, yazılım ve kartlardan oluşur. Kart okuyucu cihazlar genellikle farklı kart tiplerini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Sistemde kullanılan kartlar, desteklenmeyen bir kart ile karşılaşıldığında sisteme kolayca entegre edilebilir. 

Özgür Zaman’ın sunduğu kart okuma sistemi ve cihazları dayanıklı ve güvenilir olması için tasarlanmıştır. Kötü hava koşullarına dayanıklı, su geçirmez ve toza karşı dirençli özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan kart okuyucu cihazlar etkili bir şekilde çalışır. 

RFID Kart Nedir? 

RFID kartı ise, RFID okuyucu tarafından okunan ve üzerinde dijital verilerin kodlandığı bir karttır.  

RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak çalışır. Bu kartlar, bir işletmenin personel giriş çıkışlarını kontrol etmek, ürünlerin takibini yapmak gibi birçok alanda kullanılabilir. 

RFID Kart Kopyalanır mı? 

RFID kartların kopyalanması rfid çiplerin kopyalanması ile mümkündür ancak bu işlem için özel ekipmanlar ve bilgi gerekmektedir.  

RFID ve NFC Nedir? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama), radyo dalgaları kullanarak nesnelerin tanımlanmasını sağlayan bir teknolojidir. RFID okuyucu, radyo dalgaları yayan ve RFID etiketlerinden gelen sinyalleri alan bir ya da daha fazla antene sahip olan RFID teknolojisinin vazgeçilmez bir cihazıdır. 

NFC (Yakın Alan İletişimi) ise, iki cihazın birbirine çok yakın olduğunda (genellikle birkaç santimetre) kablosuz olarak veri aktarımı yapmasını sağlayan bir teknolojidir. NFC teknolojisi de RFID teknolojisine benzer bir teknolojidir ve NFC cihazlar ya da NFC kart okuyucular da RFID okuyucu olarak kullanılabilir. 

 

RFID Teknolojisi Nerelerde Kullanılır? 

“RFID Teknolojisi Nedir?” başlıklı blogumuzda da belirttiğimiz gibi RFID teknolojisi ve birçok sektörde ve alanda kullanılmaktadır. RFID sistemleri özellikle lojistik, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca otopark optimasyonları, havaalanları, üretim takipleri, tahsilat sistemleri gibi alanlarda da sıkça rfıd access control sistemleri kullanılmaktadır. Reklam, taşımacılık, pasaportlar, giriş takipleri, ulaşım ödemeleri, hayvan tanımlamaları, müzeler, okullar ve spor dalları gibi birçok alanda da rfid etiket kullanımı mevcuttur. 

 

PDKS ve Kartlı Geçiş Sistemleri Nedir?  

 

Tüm bu sektörlerin yanı sıra RFID kart okuma cihazı sistemleri bilindiği gibi personel devam takip sistemlerinde de kullanılır. “RFID Teknolojisi Kartlı Personel Takip Sisteminde Nasıl Kullanılır?” adlı blog yazımızda açıkladığımız gibi kartlı okuyucu sistemleri, PDKS açısından personellerin giriş çıkış saatlerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde kaydetmek için kullanılan etkili sistemlerdir. Personeller, kendilerine verilen kartları giriş ve çıkışlarda okutarak saatlerinin kaydedilmesini sağlar. Kartla giriş sistemi sayesinde işverenler, personelin işe geliş ve çıkış saatlerini kolaylıkla görebilir ve personel takibini etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

 

İşyerlerinin ve ofis binalarının fiziki giriş çıkışının yanı sıra yemekhaneler, siteler, fabrika girişleri, laboratuvarlar, plazalar ve asansörler gibi erişim kontrolü gerektiren yerlerde de personel kart okuyucu kullanılır. Sisteme kaydedilen her çalışana özel bir kart verilir ve her kartın kendine ait bir şifresi bulunur. Bu sayede, kartın başka bir kişinin eline geçmesi engellenmiş olur ve kart sahibi sorumluluğunu üstlenir; buna kartlı personel takip sistemi de denilebilir. Kart okuyucu sistemi, sadece firma çalışanları için değil, ziyaretçilerin ve yabancıların giriş çıkışlarının da kontrol altına alınmasını sağlar. Yasak bölgelere erişim engellenebilir, hırsızlık ve yetkisiz kişilerin belirli alanlara girişi kontrol edilebilir.  

 

Ayrıca, kartlı geçiş sistemleri, fazla personel sayısı olan firmalarda personelin giriş çıkış saatlerini, fazla mesailerini ve devamsız günlerini kolaylıkla takip etme imkânı sunar. İş yerinin ihtiyacına göre sistem, raporlama yapabilir. Kart okuyucu sistemlerinin bazıları küçük bir cihaz olarak tasarlanmıştır ve manyetik bir barkodun okutularak tanıtılmasını gerektirirken, diğerleri bilgisayara bağlı olarak çalışır. Gelişmiş sistemlerde, bilgisayar arızalandığında bile geçişler offline olarak gerçekleştirilebilir. Ancak bu sistemleri kurarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Herhangi bir arıza veya kilitlenme durumunda, otomatik geçişlerin yanı sıra manuel geçişlerin de devre dışı bırakılmaması önemlidir. Ayrıca, şifreli kart okuyucular için doğru yazılım seçimi ve sistemin dayanıklılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. 

 

Kartlı Geçiş Sistemi ile Nasıl Güvenlik Sağlanır? 

Kayıtlı personelin yanı sıra firmaya, şirkete ya da tesise gelene ziyaretçilere, güvenlik sistemlerinin olduğu alanlara giriş yapacakları zaman kendilerine kartlar verilir. Bu kartlar sayesinde ziyaretçiler, güvenlik görevlileri tarafından takip edilebilir. Ziyaretçiler, kartlarını geçiş noktalarındaki okuyuculara okutarak geçiş yapabilir. Bu bilgiler, özel bir program aracılığıyla kaydedilir. Programda, ziyaretçilerin hangi alanlara girebileceği ve bu alanlarda ne kadar süre kalabileceği gibi detaylar belirlenebilir.  

Bu sistemler sayesinde güvenlikli alanlara giriş çıkış için gerekli izinler sağlanır. Verilen kartların hepsinin kendine ait bir şifresi ya da algoritması vardır. Bu şifreli geçiş sistemi sayesinde kartın başkasının eline geçmesi engellenmiş olur. Ayrıca bu sistemler sayesinde yasak yerlere erişim, hırsızlık ve yetkisiz kişilerin bazı yerlere erişim kontrolü kolaylıkla yapılabilmektedir. 

 

Kart Okuyucu Sistemi Kullanmanın Avantajları Nelerdir? 

Kart okuyucu sistemlerini Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) açısından kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde özetleyerek sıralayabiliriz:  

  

 • Personel giriş çıkış saatlerinin kolaylıkla takip edilebilmesi 
 • Personelin fazla mesaisinin ve gelmediği günlerin kolaylıkla takip edilebilmesi 
 • Sistemin işyerinin ihtiyacına göre raporlama yapabilmesi 
 • Puantaj cetveli hazırlık, imza ve işlenmesi süreçlerinde oluşan zaman kaybına engel olunması 
 • İşgücü maliyetleri üzerinde kontrol sağlanması, verimliliğin ve üretkenliğin arttırılması 

 

Özgür Zaman Kartlı Geçiş Sistemi Fiyatları Nedir?

 

PDKS, RFID kart okuyucular ve kartlı geçiş sistemleri sektöründe uzman olan Özgür Zaman, kartlı geçiş kontrol sistemleri konusunda profesyonel çözümler sunar. Özgür Zaman tarafından satışa sunulan kart okuyucular ile, kartlı ve şifreli personel takibi yapılabilir. Turnike ve kapı kontrol senaryosu için de kullanılabilen sistem, online veri aktarım imkanıyla güvenliği arttırmada da etkilidir Kartlı geçiş sistemi fiyatları kullanılan cihazların modeline, özelliklerine ve kurulum ağına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Modellere ve cihazların kurulum sistemine bağlı olarak kartlı geçiş sistemi fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Özgür Zaman’ın donanım çözümleri sayfasında rfid kart okuyucu terminalleri inceleyebilir, ürünlere dair soru ve siparişleriniz için uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz!  

Kart Okuyucu Sistemin Avantajları

Kartlı Okuyucu ile Personel Geçiş Kontrol, personellerin giriş çıkış saatlerini düzenli ve eksiksiz biçimde kontrol etmek amacıyla yapılmış olan sistemleridir. Bu sistemler içerisinde giriş çıkış saatleri kayıt altına alınır. Kartlarda yer alan bilgiler işveren tarafından görüntülenebilme imkanını sağlamaktadır. Bu sistemde giriş kısmına kart okuyucular yerleştirilir. Personele verilen kartlar girişte ve çıkıştı bu okuyuculara okutulur.

Kartlı geçiş sistemleri genel olarak personeller için kullanılsa da bunun yanı sıra ziyaret kartlı geçiş sistemi, yemekhane takip sistemi için de tercih edilmektedir. Bu kartlar sayesinde güvenlikli alanlara giriş çıkış için gerekli izin verilmektedir.


Ziyaretçiler İçin Kartlı Geçiş

Ziyaretçiler güvenlik sisteminin bulunduğu alanlara girecekleri zaman kendilerine kart verilmektedir. Verilen bu kartlar ile ziyaretçiler güvenlikçiler tarafından takip edilebilmektedir. İlgili kişi giriş yapacağı zaman kartı okuyucuya okutur ve böylece geçişine izin verilir. Bu bilgiler program aracılığıyla kayıt altına alınır. İsteğe bağlı olarak programda ziyaretçinin hangi alanlara girip giremeyeceği, bu alnlarda ne kadar süre kalabileceği gibi hususlar belirlenebilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı geçiş sistemleri kendi içerisinde kart okuyucu, yazılım ve kartlar olmak üzere üç temel parçaya ayrılmaktadır. Kart okuyucu cihazlar genel olarak birçok kart türünü desteklemek üzerine tasarlanmıştır. Eğer desteklenmeyen bir kart olursa bu kart okuyucuya sonradan eklenebilir.

Kart okuyucu için tercih edilecek olan cihazlar genellikle kötü hava koşullarına karşı dayanıklı, su geçirmez ve toza karşı elverişlidir. Bunlar çoğunlukla dış ortamda kullanılacak olan cihazlar için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra iç ortam için kullanılan kart okuyucu cihazları da bulunmaktadır. Kartlı geçiş sistemi fiyatları da cihazın özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Özellik ne kadar fazla olursa buna bağlı olarak fiyat da artmaktadır.