Özgür Zaman Kontrol Sistemleri

Parmak İzi Okuyucu Sistemler ile PDKS Çözümleri

Günümüzde birçok alanda kullanılan parmak izi okuyucusu teknolojisi, etkili ve güvenli bir takip sistemi olarak öne çıkmaktadır. Bu süreçte Özgür Zaman müşterilerine, gelişen teknolojiye ayak uydurarak parmak izi okuyucu ve parmak okuma sistemlerinde kullanılan cihazlar, yazılımlar ve programlar sunmaktadır. İşletmeler, ofisler, okullar ve hastaneler gibi farklı alanlarda kullanılan bu parmak izi okuyucu sistemleri, personel giriş çıkışı, personel devam kontrol sistemi, öğrenci takibi veya güvenlik ve kontrol amacıyla tercih edilmektedir

Tanım olarak “parmak izi okuyucu”, bir kişinin parmak izini optik veya biyometrik yöntemlerle tarama ve kaydetme işlemi yaparak, bu parmak izinin kimlik doğrulama veya erişim kontrolü gibi amaçlarla kullanılabilmesini sağlayan bir donanım veya sistemdir. Bahse konu cihazlar, güvenlik sistemleri, personel takip sistemleri veya mobil cihazlar gibi birçok farklı alanda kullanılabilirler. Parmak izi okuyucuları, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için hızlı, kolay ve güvenilir bir yöntem olarak kabul edilirler.

Çalışanların işe giriş çıkışlarını sistematik biçimde takip etmeyi ve raporlamayı sağlayan personel devam kontrol sistemlerinin uygulamasında donanımsal açıdan biyometrik sistemleri kullanmak günümüzde en doğru ve uygun maliyetli çözümdür. Parmak izi okuma sistemleri ile entegre çalışan parmak izi tanıma cihazları, firmalar ve kurumlar açısından en güvenli biyometrik araçlardır. Bundan ötürü en çok tercih edilen personel takip sistemi olarak da bilinir.

Parmak izi personel takip sistemi olarak da tanımlanan yüksek teknolojili bu cihazlar, çalışanlarınızı tespiti ve takibi için bireylerin benzersiz özelliği olan parmak izi metodunu kullanır. Cihaza tek tek tanımlanan parmak izleri bireysel veri olarak saklanmaz. Bu teknoloji sayesinde kişilerin parmak izleri benzersiz birer şablonlara dönüştürülür. Özetle yanlış bilinenin aksine PDKS veri tabanında depolanan, çalışanlarınızın geride bıraktığı gerçek parmak izi değil, PDKS sistemi tarafından üretilen bu şablonlardır. Böylece sistem, hem bireylerin kişisel gizliliğini koruyarak hem de personel takip sistemlerinin gerekliliklerini yerine getirerek çalışır. Parmak izi okuyucu sisteminde çalışanların giriş veya çıkış yaptıklarında, bireysel kimliklerini doğrulamak için parmaklarını okuyucuya yerleştirmeleri ve 1-2 saniye içerisinde sistemin cevap vermesini beklemeleri yeterlidir. Geç kalma veya erken çıkma gibi durumların yanı sıra çalışanların birbiri yerine kart okutmanlarının önüne geçmek adına personel devam kontrol sistemleri arasında en popüler yöntemlerden biri olan “parmak izi tanımla” sistemi yazılımla beraber entegre çözümler sunar.

Çeşitli kurum veya kuruluşlar tarafından kullanılan parmak izi okuyucular ile pek çok alanda kullanım avantajı elde edebilirsiniz. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • BAS ve GEÇ özelliği ile hızlı ve kolay kullanım; 
 • Farklı kişilerin kart okutması engellenir;
 • Entegre PDKS programına online veri aktarımı sağlanır;
 • Parmak izinin kaydı ve yönetimi kolaydır;
 • Tek cihazla turnike ve kapı kontrolü gerçekleşir;
 • Wi-Fi özelliği sayesinde kablosuz donanım sağlar;
 • Gerekirse dahili kart okuyucu ve şifre opsiyonu vardır.

Çeşitli firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen parmak izi okuyucu sistemi, bir kişinin parmak izi özelliklerini tarayarak kullanıcının kimliğini doğrulamak ya da erişim kontrolü sağlamak için çalışır. Optik parmak izi okuyucuları, parmak izini optik olarak tarar, yüksek çözünürlüklü görüntüleri yenileyerek analiz eder ve noktaları ifade eden bir şablon oluşturur. Bu şablon daha sonra bir algoritma kullanılarak işlenir ve kullanıcının veritabanındaki parmak izi ile karşılaştırılır. Eğer parmak izleri uyuşuyorsa, sistem kullanıcıya erişim izni verir.

Biyometrik parmak izi okuma cihazları, kullanıcının parmak izini tarar ve daha sonra bu verileri dijital olarak depolar. Kullanıcının kimliği doğrulanmak istendiğinde, okuyucu bu dijital verileri kullanarak parmak izini analiz ederek kullanıcının kimliğini doğrular. Söz konusu süreç, optik parmak izi okuma cihazlarında kullanılan işlemin benzeridir. Bu sistemi diğer sistemlerden ayıran en önemli özellik ise hiç bir şekilde değiştirilemez ve kopyalanamaz olmasıdır. Bundan dolayı birçok telekomünikasyon, bilişim ve teknoloji firması da ofislerinde bu cihazdan yararlanmaktadır. Ayrıca günümüzde birçok işyerinde personellerin giriş çıkışını takip edebilmek, fazla mesai saatlerini hatasız biçimde ücrete yansıtabilmek, maaş hesaplama ve bordrolama hizmetlerini ve güvenliği sorunsuz sağlayabilmek için parmak izi okuyucular tercih edilmektedir.

Cihazlar kompakt yapıları sayesinde talep edilen her yer kurulabilir. Cihaz kurulum bakımından da kolay olduğu için avantaj sağlamaktadır. Sistem, bir ana bilgisayarla birlikte çalışır. Kişi gelip cihaza parmak izini okuttuğunda bu bilgi ana bilgisayara gönderilir ve orada depolanır ve daha sonra depolanan parmak izi bilgileri kişiler tekrar okuttuğunda bilgisayar tarafından eşleştirilir. Bu eşleştirme ile cihazın kullanıldığı yere göre kişilerin giriş çıkış saatleri, hangi saat de nerede oldukları görülebilir. İnsanların herhangi bir yere giriş yada çıkış yetkileri bile bu cihazlar sayesinde yönetilebilir. Parmak izi okuma sistemi kullanılan yerlerde kartlı sistemlerde yaşanan “Kendi kartımı unuttum” veya “başkasının kartı ile içeri girme” gibi problemler yaşanmaz. Parmak izi okuma sistemleri, turnike geçiş sistemleri ile entegre kullanılabilir.

Parmaklarımızın üzerinde bulunan eşsiz şekiller, kişilerin kimliklerini tespit etmek için kullanılır. Parmak izi okuma cihazları, bu eşsiz şekilleri sistematik parametrelerle okur, parmak okuma programları ile entegre çalışır. Bu sayede kişilerin giriş-çıkış saatleri, bulundukları yerler ve daha pek çok veriyi kolaylıkla takip edebilir. Personel devam kontrol sistemi, işletmelerin personel takibini kolaylaştırırken, parmak izi okuma cihazları ve parmak izi cihazı kullanımı sayesinde güvenlik seviyesini artırır. 

Parmak izi sistemi, geçiş sistemleri ve personel parmak okuma sistemi gibi uygulamalarla entegre çalışarak, işletmelerin verimliliğini ve güvenliğini artırmaktadır. Kapı parmak izi okuyucu ve personel parmak izi okuyucu gibi ürünler, güvenli ve hızlı giriş-çıkış imkanı sağlar. Bu süreçte Özgür Zaman’ın sunduğu parmak izli personel takip sistemi, parmak okuma cihazı, parmak okuyucu sistem ve kart okuma sistemleri gibi ürün ve hizmetler, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir ve genişletilebilir. Üstelik, Özgür Zaman parmak izi okuyucu fiyatları konusunda da rekabetçi seçeneklerle her bütçeye uygun çözümler sunmaktadır. Siz de süreç hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Parmak izi okuyucu cihazlar küçük ve rahat kurulur olması dolayısıyla artık birçok işletme, ofis binası, eğitim ve sağlık kurumu, kamu kurumları gibi alanlarda tercih edilmektedir. Böylece işletmeler, güvenliği rahatlıkla sağlayabilmekte ve iş gücü yükünü azaltabilmektedir. Ayrıca parmak izi okuyucuların çeşitli avantajlarından da söz etmek mümkündür: 

 • Parmak izi kopyalanamaz.
 • Parmak izi çalınmaz yada değiştirilemez.
 • Parmak izi sistemi kullanılan firmalarda “kartımı kaybettim”, “şifremi unuttum” gibi mazeretler sunulamaz
 • Kartlı geçiş sistemi kullanılan firmalarda bazen personelin başka bir personelin kartını okutması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Fakat parmak izi sistemi bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Sistemde her zaman yanınızda taşınması gereken ek bir obje gerekmediğinden “kartım eskidi, kayboldu” gibi sorunlarla uğraşmaya gerek olmadığından kart maliyeti ortadan kalkar.
 • Parmak izi sistemi güvenlik ile ilgili maliyetleri an az seviyeye düşürür.
 • Sistemin hata yapma oranı yüzde sıfırdır.
 • Parmak izi sistemini kullanmak özel bir uzmanlık ya da eğitim gerektirmez.
 • Parmak izi sistemine ek yazılım ve donanımlar eklenerek işyerlerinde iş gücü kaybı ve ek personel maliyetleri engellenebilir.
 • Büyük ölçekli personel sayısı fazla olan firmaların bütün personelinin bilgileri tek bir okuyucuyla yapılabildiğinden cihaz maliyetini de minimum seviyeye indirir.
 • Kapı açma, geçiş kontrolü veya sınırlandırılması kolaylık ile sağlanabilir.
 • Günümüz teknolojisinde parmak izi okuma sisteminde kullanılan okuyucular, kullanılacakları yerin şekline ya da büyük veya küçüklüğüne göre ayarlanabilir.
 • Gelişen teknoloji sayesinde parmak izi okuyan cihazlar, çok hassas sensörlere sahiptirler. Hızlı algılamaları sayesinde kullanıldıkları yerlerde bekleme sürelerini kısalttığı için uzun kuyruklar oluşmasının önüne geçerler.
 • Sisteme eklenen ek yazılımlar sayesinde işyerlerinde personelin giriş, çıkış saatleri, devamsızlıkları, bulundukları yerlerin kontrolü, ek mesai süreleri kolaylıkla kontrol altında tutulup bu verilere hızlıca ulaşılabilir.
 • Uzun vadede maliyetlerini amorti edebilen, kazançlı bir sistemdir.

Yukarıdaki avantajlara sahip Özgür Zaman’ın sunduğu parmak izi geçiş sistemi ve biyometrik parmak izi çözümleri sayesinde, işletmeler ve kurumlar güvenlik ve personel takip süreçlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yönetebilirler. Biyometrik okuyucu, parmak okuyucu cihazlar, kapı geçiş kontrol sistemleri ve parmak izi ile personel takip sistemi fiyatları gibi konularda daha fazla bilgi almak ve Özgür Zaman’ın sunduğu ürün ve hizmetlerle tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SOYAL AR-837EF : Parmak İzi Okuma Cihazı

Yüksek teknolojili parmak izi okuma sistemlerinden biri olan SOYAL AR-837EF cihazı 9000 adede kadar parmak izi kayıt kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda kart okuyucu sisteme de sahip olan cihaz, Proximity ve Mifare teknolojilerini kullanır. Arzu edildiği takdirde parmak izi ve kart okuma yöntemleri beraber de kullanılabilir. -10°C ve 60°C arasında çalışma sıcaklığı olan sistem gelişmiş sensörlerle hizmet veriri. Ayarlanabilir biçimde 16 değişik zamanda zil çalma özelliği mevcuttur. 

IN01-A-ID : Parmak İzi Okuma Cihazı

Bu modeldeki parmak izi okuyucu cihazlar 3.000 adet parmak izine kadar kayıt kapasitesine sahiptir. Ayrıca okuma yöntemi olarak parmak izinin yanı sıra şifre ve/veya kart okuma metotları ya da parmak izi ve şifre, parmak izi ve kart kombinasyonlarını da kullanmaya olanak verir. Parmak İzi Sensörü olarak ZK Optik Cam Sensörlerinin kullanıldığı bu cihazlar 1 saniyenin altında doğrulama yapma hızı sunar. Teknik özellikleri arasında 3” TFT renkli Ekranın yanı sıra tozdan, rutubetten ve nemden etkilenmediğini kanıtlayan IP65 sertifikasyonu da bulunmaktadır. 0°C ~ 45°C derece aralığında çalışma sıcaklığı aralığı sunar. Mifare\HID kart, barkod okuyucu bağlantısı, web server, Wi-Fi ve GPRS gibi opsiyonel özellikleri mevcuttur. 

AR-881E : Parmak İzi Okuma Cihazı 

AR-881E parmak izi okuma ve tanıma cihazları 1000 adet parmak izi / 1.000 adet de kart okuma kapasitesine sahiptir. Bu sayede parmak izi okuyucu fiyatları açısından orta ölçekli firmalara uygun koşullar sağlar. 

AR-881E modeli de okuma yöntemi olarak parmak izinin yanı sıra şifre ve/veya kart okuma metotları ya da parmak izi ve şifre, parmak izi ve kart kombinasyonlarını da kullanmaya olanak verir. 1 saniyenin altında doğrulama hızına sahip olan olan cihaz haberleşme altyapısı olarak TCP\IP USB sistemlerini kullanır. Bu cihaz da dış etkenlere karşı koruma sağlayan IP65 sertifikasyonuna sahiptir. Ayrıca kilit açma, kapı durum çıkışı, çıkış butonu, alarm çıkışı kontak çıkışları mevcuttur. 

AR-327E : Parmak İzi Okuma Cihazı

Teknik açıdan AR-881E cihazı ile benzerlikler taşıyan AR-327E parmak izi okuma cihazı 80.000 Hareket kaydı kapasitesine sahiptir. Parmak İzi Sensör olarak ZK optik cam sensörünün kullanıldığı cihazda parmak izi okuma yönteminin yanı sıra şifre ve/veya kart okuma metotları ya da bunların kombinasyonları kullanılabilir. 2.8” TFT renkli Ekrana sahip personel takip cihazında koruma sınıfı olarak IP65 sertifikalandırması mevcuttur. 

Iclock-880 Parmak İzi Okuma Cihazı

Gelişmiş kapasite sunan Iclock-880 Parmak İzi Okuma Cihazı 8.000 adet parmak izi okuma kapasitesine sahiptir. Ayrıca bu kapasite opsiyonel olarak 50.000 adete kadar da çıkarılabilir. 200.000 Hareket kaydı alabilen log kapasitesi bu cihazı farklı kılan en önemli teknik detaydır. PDKS için yine parmak izi okuma, şifreleme, kart okuyucu teknik imkanlarını sunan bu donanım bu yöntemlerin kombinasyonları ile de hizmet verebilir. Tüm cihazlarda olduğu gibi IP 65 koruma sınıfının kullanıldığı parmak okuyucu cihaz ID/Mifare/HID, 3G, WIFI, External Printer, ADMS gibi opsiyonel özellikleri ile fark yaratır. 

Özgür Zaman firmasının PDKS sistemlerine entegre olarak sunduğu parmak izi okuma cihazlarının tümünde kristal parmak izi okuyucu sensör mevcuttur ve cihazlar çizilmelere ve olası yıpranmalara karşı dayanıklı olarak imal edilir. 

Parmak İzi Okuyucu Fiyatları 

Personel takip sistemlerinin bir donanım çözümü olan parmak izi okuyucu sistemleri PDKS’ye entegre çalışması açısından fark yaratmaktadır. Parmak izi okuyucu sistemlerinin fiyatları, personel kontrol sistemleri ile beraber ele alınabilir. Ayrıca parmak izi okuyucu cihazların teknik özelliklerine ve kapasitelerine göre parmak izi tanıma sistemlerinin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Sistemin kurulacağı lokasyona ve kullanım alanına göre projelendirme fiyatları değişebilir. 

Personel devam kontrol sistemlerinde sektörün öncü firması olan Özgür Zaman, kullanıcılara üstün kalitedeki spesifik ürünleri en doğru fiyatlandırma politikası ile sunar. Firmanız veya kurumunuz için nokta atışı parmak izi tanıma çözümünü arıyorsanız, ürün talep formundan ekiplerimizle iletişime geçebilir, size özel fiyatlandırma tekliflerimizden faydalanabilirsiniz. Uzman kadromuz üstün teknolojik çözümlerle güvenliğinizi korumak için her daim hizmetinizde.