Özgür Zaman Kontrol Sistemleri

PDKS Sistemleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Firmalar ya da kurumlar personel devam kontrol sistemi kurmak istediklerinde genelde sektörel araştırma yaparlar ya da çevrelerinde güvendikleri referanslardan yola çıkarlar. Öte yandan, personel takip sistemlerine dair özellikle çalışanlar arasında çeşitli önyargılar hatta hurafeler dolaşabilir. Firmanın PDKS sistemi kurdurmak istediğine dair haberler yayıldığında, sigara molalarında da aslı olmayan, kulaktan dolma bilgiler dolaşmaya başlar. Bu makalemizde personel giriş çıkış takip sistemi de olarak bilinen PDKS’ye dair doğru zannedilen bazı yanlış yargıları açıklığa kavuşturarak,  doğrularını açıklayacağız. Öncelikle temel konumuz olan “PDKS Nedir?” başlığı ile başlayalım. 

PDKS Nedir?

PDKS yani personel devam kontrol sistemi uygulaması, bir kurum veya kuruluşta görevli personelin günlük giriş çıkışını ve işe genel devamlılığını kontrol etmek amacıyla kullanılan, bu açıdan ayrıca sistemli ve uyumlu biçimde performans sağlayan bir program ve sistemler bütünüdür. Personelin bir kuruma fiziki giriş çıkışının takibinin yanı sıra bu datanın ortak bir veritabanına işlenmesini de sağlayan pdks sistemi, sektörlere gitgide yayılmakta ve büyük ya da küçük ölçekli pek çok firma ve kuruluş tarafından tercih edilmektedir. 

PDKS programı ile birebir uyumlu şekilde kullanılan pdks cihazları, kart geçiş sistemi, parmak izi okuyucuyüz tanıma gibi farklı yöntemlerin kullanıldığı fiziki denetimle, girişleri ve çıkışların kontrolünü sağlamayı başarır. Ayrıca bu bilgilerin aktarıldığı pdks yazılımları puantaj hesaplama, bordrolama, maaş hesaplama gibi yazılımlarla entegre çalışabilir.  Bu bağlamda, insan kaynakları ve muhasebe departmanlarının iş yükünü hem dijital ortama aktarır hem de otomasyon sürecini sağlar. 

PDKS’ye Dair Doğru Zannedilen Yanlış Fikirler 

Yanlış! X “PDKS Biyometrik Verilerimi Tutuyor!”  

DOĞRUSU: Biyometrik özelliğin kullanıldığı parmak okuma cihazı ya da yüz tanıma sistemleri kişilerin biyometrik verilerini birebir kaydetmez ya da saklamaz. Biyometrik okuyucular sistemsel olarak parmak izinizi ya da yüz hatlarınızı okuyucuya yaklaştırdığınızda, yazılımındaki algoritma vasıtasıyla tanımlar ve tekil bir şablona dönüştürür. Ardından ad, soyad, departman gibi kişisel bilgilerinizle birlikte bu şablonu kaydeder. Biyometik okuyucuları kullanrak personel giriş-çıkışı yaptığınızda onaylanan ya da reddedilen veri, bu önceden tanımlı olan şablondur. Sonuç olarak parmak izi okuyucular ya da yüz tanıma cihazları, cihazların içinde kullanılan teknoloji gereği birebir parmak izinizi ya da yüz çehresini kayıt altına almaz, bu kişisel verilerinizi depolamaz. Özetle kişisel verileriniz ile ilgili endişelenmenize gerek yoktur. Özgür Zaman’ın ürettiği ve satışa sunduğu parmak izi okuyucular ve yüz tanıma sistemleri yürürlükteki KVKK ile de uyumludur. 

Yanlış! X “PDKS Sistemleri Maaşlarımızı Kesmek İçin Kuruluyor!” 

DOĞRUSU: Çalışanlar açısından ilk etapta böyle bir önyargı oluşsa da personel devam kontrol sistemleri birebir maaş kesintisi uygulama programı değildir. Puantaj ve maaş hesaplama PDKS sistemlerinin uzantılarından biridir. Personel devam kontrol sistemleri bu entegre ürünlerin sunduğu genel konsept itibariyle değerlendirilmelidir. Bir PDKS sistemi sadece personel giriş çıkış tabiki, yani işe geliş ve gidiş saatlerinin düzenlenmesi ve kayıt altına alınması için de kurulabilir. Tercih etmeyen firmalar puantaj uygulamasını işlevsel olarak kullanmak zorunda değildir. Bu şekilde kurulan PDKS uygulamaları daha ziyade fiziki güvenlik önlemi olarak işlev görmektedir. Öte yandan puantaj ve maaş hesaplaması sistemini entegre kullanmayı tercih eden firmalar, personel takibini yaptıktan sonra olası maaş kesintilerini salt bir uyarı aracı olarak da kullanmayı tercih edebilirler. Madalyonun öteki yüzünde fazla mesai, prim hakkı, tatil günü mesai ödemesi gibi standart maaşa ek gelir olacak uygulamalar da puantaj sistemi üzerine işlenebilir. Bir PDKS sisteminde olası ödeme kesintilerinin yanı sıra ek gelirler de aynı biçimde listelenir. Dolayısıyla PDKS personeli, çalışanı tehdit etme amaçlı değil, tam aksine tüm çalışanların mesai hakkını gözetecek biçimde kurgulanır ve programlanır.  

Yanlış! X “PDKS Programındaki Bilgilerimizi Herkes Görüyor!”

DOĞRUSU:Bir donanım ve yazılım bütünlüğü olan personel devam takip sistemine işlenen her türlü veri sadece o kurum tarafından yetkilendirilmiş kişi ya da kişilerce görüntülenebilir. Firma sahipleri arzu ederlerse sadece IK veya muhasebe departmanında sorumlu tek bir yetkiliye, bu datalar için erişim hakkı verebilir. PDKS sistemine girilen ya da işlenen veriler, personel özlük klasörlerinin dijitalleştirilmiş hali gibi varsayılabilir. Firmalarda bu fiziki klasörlere kimin erişim hakkı varsa, PDKS programlarında da bu erişim dijital olarak sınırlanabilir. Dolayısıyla bir kurum içerisinde bilgisayar ağına giren herkesin PDKS sistemine işlenen tüm verileri görmesi, izlemesi ya da işlemesi mümkün değildir. 

Yanlış  X “PDKS sistemleri Çok Pahalı ve Gereksiz Bir Harcama!”

DOĞRUSU: Personel takip sistemleri ve bunlara entegre çalışan puantaj, maaş hesaplama gibi programlar yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere bir donanım ve yazılımlar bütünüdür. Kurumunuza fiziki olarak kurulan donanım, personel giriş çıkışları kart okuyucu ya da biyometrik sistemlerle takip altına alır. Akabinde entegre yazılıma hangi personelin saat kaçta, nereye giriş çıkış yaptığı bilgisi iletilir; bu veri merkezi sistemde yazılım programına işlenir. PDKS yazılımına entegre kurulmuş bir puantaj ve muhasebe programı varsa, veri bu kısma aktarılır. Ayrıca bu sistem bütününe yemekhane takip, lavabo takip, öğrenci takip, üye takip gibi ekstra yazılım ve sistemler de entegre edilebilir. PDKS sistemindeki cihaz donanımları bir kez fiziki olarak kurulduktan sonra (olası arızalar ve periyodik bakımlar harici) firmalara ekstra masraf çıkarmayan ve sağladığı avantajlarla geri dönüşü yüksek olan yatırımlardır. PDKS firmanızı hem güvenlik açısından korur hem de personel devam kontrol sistemi aracılığı ile çalışan akışınızı yönetmenize olanak verir. İki temel avantajının yanı sıra ek hizmetlerle de zenginleştirilebilen PDKS sistemleri, firmalar açısından yeni çağın gereksinimidir. PDKS sistemlerinin avantajlarına dair kapsamlı makaLemizi inceleyebilir, PDKS’ye ileriye dönük bir yatırım aracı olarak kullanmak için ilk adımınızı atabilirsiniz. 

Özgür Zaman İle En İyi Personel Takip Programına Kavuşun!

Bu makalemizde PDKS’ye dair doğru zannedilen yanlış önyargıları açıklamak ve birincil elden düzeltmek istedik. Çünkü, firmanız ya da kurumunuz için en iyi PDKS programını seçerken pek çok araştırma yapmanız, PDKS fiyatlarının yanı sıra bu sistemin detaylarını da incelemeniz gerekmektedir. Özgür Zaman PDKS sistemini satın almadan önce tüm ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilir, uzman ekiplerimizden firmanıza uygun seçenekleri PDKS fiyat bilgisi ile öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan sorularınız varsa, form sayfalarımız aracılığı ile ya da doğrudan telefon numaralarımızdan uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Özgür Zaman PDKS sistemleri hem güvenliğiniz için hem de IK/muhasebe iş süreçlerinizi geleceğe taşımak için sadece bir telefon mesafesinde!