Parmak İzi Okuyucu ile

 • Kolay kullanım; parmak BAS ve GEÇ
 • Hızlı ve güvenilir (1 saniye altında yüz tanıma)
 • Başkası yerine kart okutmayı engeller
 • Kolay parmak izi kaydı ve yönetimi
 • Tek cihazla turnike ve kapı kontrolü
 • PDKS programına online veri aktarımı
 • Wifi kablosuz donanım 
 • Dahili kart okuyucu ve şifre opsiyonu

Parmak İzi ve Parmak İzi Okuyucular Nedir?

Parmak izi okuyucu teknolojisi, günümüzde birçok alanda kullanılan etkili ve güvenli bir takip sistemi olarak öne çıkmaktadır. Özgür Zaman müşterilerine, gelişen teknolojiye ayak uydurarak, parmak izi okuyucu ve parmak okuma sistemlerinde kullanılan cihazlar, yazılımlar ve programlar sunmaktadır. İşletmeler, ofisler, okullar ve hastaneler gibi farklı alanlarda kullanılan bu parmak izi okuyucu sistemleri, personel giriş çıkışı, personel devam kontrol kontrol takibiöğrenci takibi veya güvenlik ve kontrol amacıyla tercih edilmektedir.

Parmak İzi Nedir ?

İlk kez bir İngiliz tarafından, Edward Henry’nin çalışmaları ile keşfedilen parmak izi  parmaklarımızın ucunda bulunan girintili ve çıkıntılı olarak uzanan derideki şekillerdir. Bu şekillere papilla adı verilir. Dünya üzerindeki hiçbir insanın parmak izi birbirine uymaz. Tek yumurta ikizlerinin bile parmak izi şekilleri farklıdır. Bu yüzden kimlik belirlemede parmak izi çok önemli bir etkendir. Parmak izi yumuşak yüzeye göre örneğin cam, ayna, masa gibi sert cisimler üzerinde daha çok belli olur. Parmak izi parmaklara herhangi bir darbe, yara veya cilt şeklini bozacak hastalık olmadığı sürece değişmez.

Parmak İzi Okuyucu Nedir?

Tanım olarak ‘parmak izi okuyucu’, bir kişinin parmak izini optik veya biyometrik yöntemlerle tarama ve kaydetme işlemi yaparak, bu parmak izinin kimlik doğrulama veya erişim kontrolü gibi amaçlarla kullanılabilmesini sağlayan bir donanım veya sistemdir. Bu cihazlar, güvenlik sistemleri, personel takip sistemleri veya mobil cihazlar gibi birçok farklı alanda kullanılabilirler. Parmak izi okuyucuları, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir ve kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için hızlı, kolay ve güvenilir bir yöntem olarak kabul edilirler.

Parmak İzi Okuyucu Sistemi Nasıl Çalışır?

Parmak izi okuyucu sistemi, bir kişinin parmak izi özelliklerini tarayarak kullanıcının kimliğini doğrulamak ya da erişim kontrolü sağlamak için çalışır. Optik parmak izi okuyucuları, parmak izini optik olarak tarar, yüksek çözünürlüklü görüntüleri yenileyerek analiz eder ve noktaları ifade eden bir şablon oluşturur. Bu şablon daha sonra bir algoritma kullanılarak işlenir ve kullanıcının veritabanındaki parmak izi ile karşılaştırılır. Eğer parmak izleri uyuşuyorsa, sistem kullanıcıya erişim izni verir.

 

Biyometrik parmak izi okuyucuları, kullanıcının parmak izini tarar ve daha sonra bu verileri dijital olarak depolar. Kullanıcının kimliği doğrulanmak istendiğinde, okuyucu bu dijital verileri kullanarak parmak izini analiz eder ve kullanıcının kimliğini doğrular. Bu süreç, optik parmak izi okuyucularda kullanılan işlemin benzeridir.

 

Genel olarak, parmak izi okuyucuları, daha fazla güvenlik sağlamak ve erişimi sınırlamak amacıyla, bir kişinin parmak izi karakteristiklerini tarayarak özellikleri diğer parmak izleriyle karşılaştırmak için tasarlanmışlardır.

 

Bu sistemi diğer sistemlerden ayıran en önemli özellik ise hiç bir şekilde değiştirilemez ve kopyalanamaz olmasıdır. Bundan dolayı birçok telekomünikasyon, bilişim ve teknoloji firması da ofislerinde parmak izi okuyucu cihaz kullanmaktadırlar. Günümüzde birçok işyerinde personellerin giriş çıkışını takip edebilmek, fazla mesai saatlerini hatasız biçimde ücrete yansıtabilmek, maaş hesaplama ve bordrolama hizmetlerini ve güvenliği sorunsuz sağlayabilmek için parmak izi okuyucular tercih edilmektedir. Parmak izi okuyucu cihazlar kompakt yapıları sayesinde talep edilen her yer kurulabilir. Cihaz kurulum bakımından da kolay olduğu için avantaj sağlamaktadır.


Parmak izi okuyucular bir ana bilgisayarla birlikte çalışır. Kişi gelip cihaza parmak izini okuttuğunda bu bilgi ana bilgisayara gönderilir ve orada depolanır ve daha sonra depolanan parmak izi bilgileri kişiler tekrar okuttuğunda bilgisayar tarafından eşleştirilir. Bu eşleştirme ile cihazın kullanıldığı yere göre kişilerin giriş çıkış saatleri, hangi saat de nerede oldukları görülebilir. İnsanların herhangi bir yere giriş yada çıkış yetkileri bile bu cihazlar sayesinde yönetilebilir. Parmak izi okuyucusu kullanılan yerlerde kartlı sistemlerde yaşanan “Kendi kartımı unuttum” veya ‘başkasının kartı ile içeri girme’ gibi problemler yaşanmaz. Parmak izi okuma sistemleri turnike geçiş sistemleri ile entegre kullanılabilir.

Parmak izi Okuyucular Neden Önemlidir?

Parmaklarımızın üzerinde bulunan eşsiz şekiller, kişilerin kimliklerini tespit etmek için kullanılır. Parmak izi okuyucu cihazlar, bu eşsiz şekilleri sistematik parametrelerle okur, parmak okuma programları ile entegre çalışır. Bu sayede kişilerin giriş-çıkış saatleri, bulundukları yerler ve daha pek çok veriyi kolaylıkla takip edebilir.  Personel devam kontrol sistemi, işletmelerin personel takibini kolaylaştırırken, parmak izi okuma cihazları ve parmak izi cihazı kullanımı sayesinde güvenlik seviyesini artırır. Parmak izi sistemi, geçiş sistemleri ve personel parmak okuma sistemi gibi uygulamalarla entegre çalışarak, işletmelerin verimliliğini ve güvenliğini artırmaktadır. Kapı parmak izi okuyucu ve personel parmak izi okuyucu gibi ürünler, güvenli ve hızlı giriş-çıkış imkanı sağlar.


Özgür Zaman’ın sunduğu parmak izli personel takip sistemi, parmak okuma cihazı, parmak okuyucu sistem ve kart okuma sistemleri gibi ürün ve hizmetler, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir ve genişletilebilir. Özgür Zaman parmak izi okuyucu fiyatları konusunda da rekabetçi seçenekler sunarak, her bütçeye uygun çözümler sunmaktadır.

Parmak İzi Okuyucu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


Parmaklarımıza baktığımızda cilt üzerindeki şekiller herkes de aynı gibi gözükse de hiç bir insanın parmak izi birbirine uyum sağlamaz. Parmak izi kişiye özeldir. Bu sebepten dolayı kimlik belirlemede kullanılan en önemli unsurlardan biri olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmiş ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Önceden sadece adli kurumlarda yada suç mahallinde kullanılırken her gün gelişen teknoloji sayesinde parmak izi kimlik belirlenmesinde daha sık kullanılmaktadır. Çünkü parmak izi okuyan cihazlar küçük ve rahat kurulur olması dolayısıyla artık birçok işletme, ofis binası, eğitim ve sağlık kurumu, kamu kurumları gibi alanlarda güvenliği rahatlıkla sağlayabilmek ve iş gücü yükünü azaltabilmek adına kullanılmaktadır. İşletmelerin de parmak izi okuyucu cihazlar kullanmaları için geçerli sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


 • Parmak izi kopyalanamaz
 • Parmak izi çalınmaz yada değiştirilemez.
 • Parmak izi sistemi kullanılan firmalarda ‘kartımı kaybettim’, ‘şifremi unuttum’ gibi mazeretler sunulamaz
 • Kartlı geçiş sistemi kullanılan firmalarda bazen personelin başka bir personelin kartını okutması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Fakat parmak izi sistemi bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Bu sistemde her zaman yanınızda taşınması gereken ek bir obje gerekmediğinden ‘kartım eskidi, kayboldu’ gibi sorunlarla uğraşmaya gerek olmadığından kart maliyeti ortadan kalkar
 • Parmak izi sistemi güvenlik ile ilgili maliyetleri an az seviyeye düşürür.
 • Sistemin hata yapma oranı yüzde 0 dır.
 • Parmak izi sistemini kullanmak özel bir uzmanlık ya da eğitim gerektirmez.
 • Parmak izi sistemine ek yazılım ve donanımlar eklenerek işyerlerinde iş gücü kaybı ve ek personel maliyetleri engellenebilir.
 • Bu sistemde büyük ölçekli personel sayısı fazla olan firmaların bütün personelinin bilgileri tek bir okuyucuyla yapılabildiğinden cihaz maliyetini de minimum seviyeye indirir.
 • Bu sistem ile kapı açma,geçiş kontrolü veya sınırlandırılması kolaylık ile sağlanabilir.
 • Günümüz teknolojisinde parmak izi okuyucu sisteminde kullanılan okuyucular kullanılacakları yerin şekline yada büyük veya küçüklüğüne göre ayarlanabilir.
 • Parmak izi okuyucular gelişen teknoloji sayesinde çok hassas sensörlere sahiptirler. Hızlı algılamaları sayesinde kullanıldıkları yerlerde bekleme sürelerini kısalttığı için uzun kuyruklar oluşmasının önüne geçerler.
 • Parmak izi okuyucu sistemine eklenen ek yazılımlar sayesinde işyerlerinde personelin giriş, çıkış saatleri, devamsızlıkları, bulundukları yerlerin kontrolü, ek mesai süreleri kolaylıkla kontrol altında tutulup bu verilere hızlıca ulaşılabilir.
 • Uzun vadede maliyetlerini amorti edebilen, kazançlı bir sistemdir.

 

Personel takip sistemi yüz tanıma ve personel devam kontrol sistemi programı gibi hizmetlerle, işletmelerin ve kurumların takip süreçlerini kolaylaştırır ve güvenli bir şekilde yönetmelerine olanak tanır. Parmak izi kapı açma sistemi ve parmak izi yüz tanıma sistemi gibi ürünlerle, güvenlik ve takip süreçlerinde yeni nesil teknolojik çözümler olarak sunulur.

Özgür Zaman’ın sunduğu parmak izi geçiş sistemi ve biyometrik parmak izi çözümleri sayesinde, işletmeler ve kurumlar güvenlik ve personel takip süreçlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yönetebilirler.  Biyometrik okuyucu, parmak okuyucu cihazlar, kapı geçiş kontrol sistemleri ve parmak izi ile personel takip sistemi fiyatları gibi konularda daha fazla bilgi almak ve Özgür Zaman’ın sunduğu ürün ve hizmetlerle tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.