Özgür Zaman Kontrol Sistemleri
En İyi PDKS Programı Nasıl Seçilir?

En İyi PDKS Programı Nasıl Seçilir?

İşletmeler dijitalleşen dünyada verimliliklerini korumanın ve operasyonel mükemmelliğe yeni koşullar altında erişmenin çözümlerini aramaktadırlar. Teknolojik gelişmeler paralelinde ilerleyen PDKS yani personel devam takip sistemleri de pek çok açıdan şirketlerin baş gösteren sorunlarına çözüm olarak öne çıktı.   

Pandemide evlerden ofise dönen çalışanlar ortak alanlarda ya da cihazlarda temastan kaçındıkları için işletmeler, temassız erişim sağlanan biyometrik personel giriş çıkış takip sistemlerine entegre olmaya başladılar. Üstelik 2020’lerin başında henüz iş planlarında olmasa dahi, yüz tanıma sistemleri fiziksel temas gerektirmediğinden popülerliğini arttıran cihazlar olarak öne çıkmayı başardılar. Öyleyse bunca yeniliğin içerisinde kendi sisteminize uygun personel takip sistemi programını nasıl seçeceksiniz ya da bünyenize nasıl adapte edeceksiniz? Bu makalemizde, şirketiniz için en iyi PDKS programı nasıl seçilir, takip yazılımı seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız. Hazırsanız, başlayalım!

En İyi PDKS Sisteminin Temel Özellikleri Ne Olmalıdır?

Günümüz iş dünyasında personel devam kontrol sistemleri çalışanların ofise ne zaman girip çıktıklarını, ne zaman mola verdiklerini ve çalışma saatleri boyunca ofis harici ne kadar zaman harcadıklarını gözlemlemenizi sağlar. Mesai boyunca personeli, iş verimliliği kayıplarını önlemek adına takip eder. Bu başlangıçta çalışanlar üzerinde baskı kuran bir sistem gibi algılansa da aslında mesai düzeneği içerisinde ve çalışma saatleri arasında haksızlıkların da önüne geçer.

Fiziki sistemden yazılıma aktarılan verileri takip edilen bu devam kontrol sistemi, arzu edilirse firmanın hali hazırda var olan dijital finans programlarına (SAP) entegre edilerek ay sonunda maaş takip sistemine veri sağlamak için de kullanılabilir. Yani yöneticiler ya da insan kaynakları departmanları çalışanların ofis içerisindeki zaman kullanımına göre maaş kesintisi, prim, fazla mesai, ücreti gibi ayarlamaları gerçekleştirebilir. Dijitalize edilen sistemler aynı zamanda görevli İK personelinin üzerindeki manuel iş yükünü azaltır. Şirketlerin ihtiyacı olduğu takdirde personel geçiş sistemlerine ek olarak puantaj yazılımı da satın alınarak kurulabilir. Personel devam kontrol sistemlerinin muhasebe kayıtlarına entegrasyonu sayesinde bir dizi avantaj da sağlar. Bu bağlamda iyi bir PDKS sistemi;

  • Personel giriş çıkışını hatasız takip eden,
  • Tatil dönemi, izin ve rapor işlenmesi, fazla mesai, prim, özel çalışma takvimi gibi spesifik girişlerin de yapılabildiği,
  • Tüm giriş çıkış kayıtlarının yanı sıra bu verilere dair günlük, aylık ya da yıllık bazda personel raporlarının alınabileceği,
  • Farklı departmanlar için farklı işleyişlerin atanabildiği,
  • Donanımla yazılımın beraber sorunsuz çalışabildiği entegre sistemler olmalıdır.

Bahsedilen bu puantaj sistemi aktive edilmeden de personel devam takip sistemi kullanılabilir. Böylece üst seviye bir güvenlik önlemi olarak, işe giriş çıkış sistemi şeklinde kullanılabilir. PDKS cihazları öncelikle kurulum aşamasında ne donanımsal ne de yazılımsal açıdan sorun yaratmayan, güvenliği ve etkinliği kanıtlanmış bir uygulama olmalıdır. 1990’lı yıllardan bu yana sektörde varlığını kanıtlamış olan Özgür Zaman kendi ekibiyle geliştirdiği personel takip programlarını üst düzey donanımlara entegre ederek en iyi personel takip sistemlerini yüzlerce müşterisi ile buluşturmuştur. En doğru personel geçiş sistemini arayan firmalara, nokta atışı çözümler üreten Özgür Zaman, personel takip sistemlerinde garanti ve hizmet kalitesini günümüze taşımıştır. Siz de süreç ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Personel Devam Kontrol Sistemine İlave PDKS Programları Nelerdir?

Geçiş sistemleri ek olarak şirketinizin ya da kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda Yemekhane Takip, Öğrenci Takip, Üye Takip veya Lavabo Takip yazılımları ile personel takip giriş sistemine entegre olarak kullanabilirsiniz. Tüm bu PDKS yazılımları, ana PDKS programına entegre edilerek kurulum ve uygulama sağlanabilir. Bu uygulamalar kendi içlerinde de sorunsuz biçimde çalışıp, ilgili takip ve raporlamayı gerçekleştirebilirler. Dahası gece vardiyasının ve fiziki güvenliğin gerektirdiği durumlarda Bekçi Tur Kontrol Sistemi ekipmanlarını kullanarak hem işletmenizin hem de personelinizin güvenlik önlemlerini üst seviyede arttırabilirsiniz. Böylece tüm alanlarınız 7/24 güvende olurken aynı zamanda gece vardiyasındaki çalışanların da personel giriş-çıkış kontrollerini ve iş akışını takip edebilirsiniz.

Şayet bir otoparkın fiziki güvenliğini sağlamak istiyorsanız Özgür Zaman’ın sunduğu Bariyer ve HGS Sistemleri bünyenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede giriş çıkış yapabilecek araçları önceden tanımlayarak otoparka yabancı araçların girişini tamamen engelleyebilir, güvenlik kontrolünü elinizde bulundurabilirsiniz. Eğer bir otel ya da turizm tesisi işletmesi sahibi ya da yönetici iseniz merkezi yönetime olanak veren Otel Kilit Sistemlerini kurumunuzda deneyebilirsiniz. Turizm işletmelerinin geneline ve oda emniyetine yönelik en modern güvenlik çözümlerinden biri olarak gösterilen otel kapısı kilit sistemleri merkezi bir yazılımla yönetilen spesifik donanımlar olarak öne çıkmaktadır. Otelde konaklayanlara ya da göreli personeline verilen tanımlı kartlarla odaların giriş çıkış güvenliği sağlanırken, bu sistemler sayesinde tutulan kayıtlar gerekli görüldüğünde resmi kurumlar tarafından kayıt ve kanıt niteliğinde de kullanılabilmektedir. Ya da AVM’lerin, plaza ve iş merkezlerinin ya da açık kapalı eğlence merkezlerinin giriş-çıkış güvenliğini çanta, valiz ve paketler açısından da sağlamak istiyorsanız Dedektör ve X-Ray cihaz sistemlerinden yararlanabilirsiniz.