En İyi PDKS Programı Nasıl Seçilir?

  1. yüzyılda her şey inanılmaz bir hızla gelişiyor; teknolojinin de kendine özgü, zorlu bir dünyası var. Pandeminin beklenmedik biçimde patlaması, yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ya da var olan teknolojik sistemlerin daha hızlı gelişmesine katkıda bulundu. Çevrim içi dünyanın öngörülenden çok daha seri gelişmesi ve insanların günlük hayatına adapte olması, çalışanlar ile idareci kadrolar arasında iletişimin daha sıkı tutulmasını da gerektirdi. 

Yeni teknolojik gelişmeler takip sistemlerinin de yetkinleşmesini, hatta biyometrik geçiş kontrol sistemlerinin daha seri biçimde ilerlemesini sağladı. İşletmeler bu yeni düzende verimliliklerini korumanın ve operasyonel mükemmelliğe yeni koşullar altında erişmenin çözümlerini aradılar. Teknolojik gelişmeler paralelinde ilerleyen personel devam kontrol sistemleri de pek çok açıdan şirketlerin baş gösteren sorunlarına da çözüm arayışına girdiler. Örneğin, evlerden ofise dönen çalışanlar ortak alanlarda ya da cihazlarda temastan kaçındıkları için işletmeler, temassız erişim sağlanan biyometrik personel giriş çıkış takip sistemlerine entegre olmaya başladılar. Üstelik 2020’lerin başında henüz iş planlarında olmasa dahi, yüz tanıma sistemleri fiziksel temas gerektirmediğinden popülerliğini arttıran cihazlar olarak öne çıkmayı başardılar. 

Öyleyse, bunca yeniliğin içerisinde kendi sisteminize uygun personel takip sistemi programını nasıl seçeceksiniz ya da bünyenize nasıl adapte edeceksiniz? 

Bu makalemizde, şirketiniz için en iyi PDKS programı nasıl seçilir, takip yazılımı seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız. Hazırsanız, başlayalım! .

En İyi PDKS Sisteminin Temel Özellikleri Ne Olmalıdır?

Personel devam kontrol sistemleri çalışanların ofise ne zaman girip çıktıklarını, ne zaman mola verdiklerini ve çalışma saatleri boyunca ofis harici ne kadar zaman harcadıklarını izlemenizi sağlar. Mesai boyunca personeli, iş verimliliği kayıplarını önlemek adına takip eder. Bu başlangıçta çalışanlar üzerinde baskı kuran bir sistem gibi algılansa da aslında mesai düzeneği içerisinde ve çalışma saatleri arasında haksızlıkların da önüne geçer. Personel takip sisteminin en temel işlevi budur. 

Fiziki sistemden yazılıma aktarılan verileri takip edilen bu devam kontrol sistemi, arzu edilirse firmanın hali hazırda var olan dijital finans programlarına (SAP) entegre edilerek ay sonunda maaş takip sistemine veri sağlamak için de kullanılabilir. Yani yöneticiler ya da IK departmanları çalışanların ofis içerisindeki zaman kullanımına göre maaş kesintisi, prim, fazla mesai, ücreti gibi ayarlamaları gerçekleştirebilir. Dijitalize edilen sistemler aynı zamanda görevli IK personelinin üzerindeki manuel iş yükünü azaltır. Şirketlerin ihtiyacı olduğu takdirde personel geçiş sistemlerine ek olarak puantaj yazılımı da satın alınarak kurulabilir. Personel devam kontrol sistemlerinin muhasebe kayıtlarına entegrasyonu sayesinde bir dizi avantaj da sağlar. 

Bu bağlamda iyi pdks sistemi;

  • Personel giriş çıkışını hatasız takip eden 
  • Tatil dönemi, izin ve rapor işlenmesi, fazla mesai, prim, özel çalışma takvimi gibi spesifik girişlerin de yapılabildiği,
  • Tüm giriş çıkış kayıtlarının yanı sıra bu verilere dair günlük, aylık ya da yıllık bazda personel raporlarının alınabileceği, 
  • Farklı departmanlar için farklı işleyişlerin atanabildiği, 
  • Donanımla yazılımın beraber sorunsuz çalışabildiği entegre sistemler olmalıdır. 

Öte yandan, bahsedilen bu puantaj sistemi aktive edilmeden de personel devam takip sistemi kullanılabilir. Bu sayede üst seviye bir güvenlik önlemi olarak, işe giriş çıkış sistemi şeklinde kullanılabilir. 

İyi PDKS programı öncelikle kurulum aşamasında ne donanımsal ne de yazılımsal açıdan sorun yaratmayan, güvenliği ve etkinliği kanıtlanmış bir uygulama olmalıdır. 1990’lı yıllardan bu yana sektörde varlığını kanıtlamış olan Özgür Zaman kendi ekibiyle geliştirdiği pdks programlarını üst düzey donanımlara entegre ederek en iyi personel takip sistemlerini yüzlerce müşterisi ile buluşturmuştur. 

İyi bir PDKS programı ve onun üreticisi, tedarikçisi olan firma gerektiğinde satış sonrası desteği de müşterilerine sağlamak durumundadır. En doğru personel geçiş sistemini arayan firmalara, nokta atışı çözümler üreten Özgür Zaman, personel takip sistemlerinde garanti ve hizmet kalitesini günümüze taşımıştır. 

Personel Devam Kontrol Sistemine İlave PDKS Programları Nelerdir?

Sektörün öncü markası olan Özgür Zaman sadece kartlı geçiş sisteminden ibaret bir pdks sistemi sunmaz. Geçiş sistemleri ek olarak şirketinizin, kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda Yemekhane TakipÖğrenci TakipÜye Takip veya Lavabo Takip yazılımlarını pdks giriş sistemine entegre olarak kullanabilirsiniz. Tüm bu PDKS yazılımları, ana PDKS programına entegre edilerek kurulum ve uygulama sağlanabilir. Özgür Zaman’ın kendi ekiplerinin imzasını taşıyan bu uygulamalar kendi içlerinde de sorunsuz biçimde çalışıp, ilgili takip ve raporlamayı gerçekleştirebilirler. Dahası gece vardiyasının ve fiziki güvenliğin gerektirdiği durumlarda Bekçi Tur Kontrol Sistemi ekipmanlarını kullanarak hem işletmenizin hem de personelinizin güvenlik önlemlerini üst seviyede arttırabilirsiniz. Bu sayede tüm alanlarınız Bütün alanlar 7/24 güvende olurken aynı zamanda gece vardiyasındaki çalışanların da personel giriş-çıkış kontrollerini ve iş akışını takip edebilirsiniz. 

Şayet bir otoparkın fiziki güvenliğini sağlamak istiyorsanız Özgür Zaman’ın sunduğu Bariyer ve HGS Sistemlerini bünyenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede giriş çıkış yapabilecek araçları önceden tanımlayarak, otoparka yabancı araçların girişini tamamen engelleyebilir, güvenlik kontrolünü elinizde bulundurabilirsiniz. 

Eğer bir otel ya da turizm tesisi işletmesi sahibi ya da yönetici iseniz merkezi yönetime olanak veren Otel Kilit Sistemlerini  kurumunuzda deneyebilirsiniz. Turizm işletmelerinin geneline ve oda emniyetine yönelik en modern güvenlik çözümlerinden biri olarak gösterilen otel kapısı kilit sistemleri merkezi bir yazılımla yönetilen spesifik donanımlar olarak öne çıkmaktadır. Otelde konaklayanlara ya da göreli personeline verilen tanımlı kartlarla odaların giriş çıkış güvenliği sağlanırken, bu sistemler sayesinde tutulan kayıtlar gerekli görüldüğünde resmi kurumlar tarafından kayıt ve kanıt niteliğinde de kullanılabilmektedir. 

Ya da AVM’lerin, plaza ve iş merkezlerinin ya da açık kapalı eğlence merkezlerinin giriş-çıkış güvenliğini çanta, valiz ve paketler açısından da sağlamak istiyorsanız Dedektör ve X-Ray cihaz sistemlerinden yararlanabilirsiniz. 

Sonuç olarak; 

Görüldüğü gibi en iyi pdks programını ya da PDKS cihazını seçerken sistemin kendisinin yanı sıra pek çok değişken kriter de devreye girmektedir. PDKS programının kullanılacağı fiziki ortamlardan tutun da, personel dağılımı, öğrenci ya da üye takibi gibi detaylı giriş çıkış takiplerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızın girişinde de değindiğimiz üzere pandemi sonrası dönemde personel devam sistemleri  açısından temassız giriş çıkış takibi tercih ediyorsanız yüz tanıma cihazlarını ya da sınırlı bir ekiple çalışıyorsanız steril parmak izi okuma donanımları ya da kartlı geçiş sistemlerini tercih edebilirsiniz. 

Bu yazılım ve programların sizin sisteminize en uygun olanlarını seçerek sipariş vermeyi ya da tümünü entegre biçimde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hangi sisteme hangi koşullarda altında ihtiyacınız olduğunu net biçimde öğrenmek ve dahası PDKS programlarının fiyatlarına dair en güncel bilgilere ulaşmak için şimdi Özgür Zaman’ın alanında uzman kadrosu ile iletişime geçin! Özgür Zaman PDKS yazılım fiyatları ve PDKS cihaz donanımları için de en avantajlı fiyatları kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda belirler. İletişim sayfamızda yer alan formu detaylı biçimde doldurabilir ya da bize telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.