Özgür Zaman Kontrol Sistemleri

PDKS için Yüz Tanıma Sistemi Kullanmanın Avantajları

Bir yüz tanıma sistemi, bireyleri otomatik olarak tanımlamak ve kişileri spesifik doğruluğunu kontrol etmek için yüz tanıma teknolojisini kullanır.

Parmak izi tarama sistemleri, personel devam takibi için neredeyse norm haline gelmiştir. Ancak Mart 2020’de patlak veren Covid-19 pandemisi, hayatın her alanında fiziksel temas gerektiren sistemleri sorunlu hale getirdi. Bugün pandeminin günlük hayat üzerindeki etkileri eskisi kadar konuşulmasa da, yaşanan kaos günlerinin fiziki para alıp vermeyi neredeyse minimuma indiren temassız ödemeler gibi pratikleri yaşantımıza iyice yerleştiğini kabul edebiliriz. İnsan bedeni ve okuyucu makine arasındaki herhangi bir fiziksel teması ortadan kaldıran yüz tanıma teknolojisi de geçen bu süreçte popülerliğini haklı biçimde arttırdı. 

Bir zamanlar sadece bilim kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız bu üstün teknolojinin nasıl çalıştığını bilmek, yüz tanıma sistemlerinin iş yeri, ofis, ev, bina, garaj hatta araç emniyeti için bile nasıl daha güvenli ve verimli hale getirebileceğini anlamayı çok daha kolaylaştırıyor. 

 

Personel Takip Sistemlerinde Yüz Tanıma ile Otomasyon

Yüz tanıma sisteminin personel takip yazılımı ile entegrasyonu, personel giriş ve çıkış saatlerinin manuel izlenmesini tamamen otomatikleştirir. Sistemin güçlü algoritmaları, otonom olarak yüzleri bulup tanıyabildiğinden, insan müdahalesine veya fiziksel doğrulamaya gerek yoktur. Yüz tanıma sistemi, çalışanların çalışma saatlerini izlemeyi kolaylaştıran biyometrik bir çözümdür. 

Personel Giriş Çıkışlarında Suistimale Yer Yok 

Küresel anlamda, personelin mesai saatine riayet göstermeden hareket etmesi iş etiğinin en yaygın ihlallerinden biridir. Bir firmada çalışanların büyük çoğunluğu dürüst bireyler olsa da, mesai saatlerini keyfince esneten ve bunu yaparken de diğer iş arkadaşlarının hakkını yiyen birileri mutlaka çıkar. Üstelik mesai arkadaşlarını veya iş yeri güvenlik görevlilerini de kendilerine suç ortağı edinebilirler. Yurtdışında bu kavramın karşılığı “zaman hırsızlığı” olarak tescillenmiştir. Bu tarz çalışanlar hem işletmeler açısından zarar verici bireylerdir, hem de kurallara uyarak işe gelip giden çalışanlar açısından da adaletsizlik duygusunu körüklemektedirlerdir.

Biyometrik takip sistemlerini, çevrimiçi bir yazılım üzerinden entegre biçimde kontrol ederek yüz tanıma sistemini otomatikleştirebilirsiniz. Çalışanların giriş ve çıkış saatlerini otomatik olarak kaydeden bu sistem aynı zamanda okullardaki yoklama almaya benzer bir düzenektir. İş yeri güvenliğini arttırmanın yanı sıra bu üstün teknoloji, tanımlanan alanı kimin ne zaman terk ettiğini doğru bir şekilde tanımlar.

Yüzdeki Değişikliklere ve Aksesuarlara Rağmen Yüz Tanıma

Yüz tanıma takip sistemleri kişilerin yüzünde belli ve değişmez parametreleri kayıt altına alır. Bu sayede birkaç veri noktasına dayalı olarak bir yüzü tanırlar ve bu bağlamda zamana karşı da dayanıklı bir sistemdir. Bu teknolojik sistemler, Covid-19 ile hayatımıza giren kapalı alanda maske kullanımına da uyumludur. Kişilerin yüzündeki maskeleri çıkarmadan veya sakal, gözlük gibi yüz özelliklerini değiştirmeden yüz taraması ve tanımlaması yapılabilir. Personelin maskelerini çıkarma ihtiyacı olmaması diğer biyometrik sistemlere göre önemli bir avantajdır. Modern yüz tanıma takip programları gözlük, sakal vb. gibi yüz özelliklerindeki değişiklikleri de algılayabilen çok hassas yüz tanıma algoritmaları içerir.

Pandemi Sonrası Dünyada Temassız Sistemlere Duyulan İhtiyaç 

Kamusal alanlarda ve çalışma alanlarında fiziksel teması azaltarak, Covid 19 gibi pandemilerle etkili bir şekilde mücadele edilebilir. Salgından bu yana temassız teknoloji kullanımına yönelik talepte büyük bir artış oldu. Yüz tanıma teknolojisinin, personel devam sistemlerinde kullanılmasının avantajları fark edildi. İş yerleri veya çok katlı, hazır ofis konseptleri gibi çok kiracılı iş yerlerinde temassız sistemlerin kullanılması, kişiler arasındaki etkileşim sıklığını önemli ölçüde en aza indirebilir, dolayısıyla viral bulaşma tehlikesini de azaltabilir. Özgür Zaman yüz tanıma cihazları tüm bunlara ek olarak bina giriş çıkışlarında ateş ölçer olarak da fonksiyonellik gösterir.

Özgür Zaman Yüz Tanıma Programı

Özgür Zaman imzalı yüz tanıma sistemlerini ürün sayfalarımızdan inceleyebilir, şirketiniz ya da ofis binanız için uygun olan sistem ve programı yetkili personelimize danışarak öğrenebilirsiniz. Bilim kurgunun hayal dünyası artık gerçek yaşamlarımızın içinde. Siz de güvenlik ve PDKS önlemi olarak Özgür Zaman’ın çözümleri ile tanışın.