• +90 212 221 94 76
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kart Okuyucu

Image

Kart Okuyucu Sistemler ile

  • Kolay kullanım
  • Hızlı ve güvenilir kart teknolojisi
  • Mifare teknolojisi ile farklı uygulamalar için TEK KART (kontör uygulaması)
  • Tek cihaz üzerinde hem Proximity, hem Mifare teknolojisi
  • Tek cihazla turnike ve kapı kontrolü
  • Kamera ile fotoğraf çekme özelliği
  • PDKS programına online veri aktarımı

Soyal AR-837E

Image

Soyal AR-725E

Image

ZKTeco RF600

Image

Soyal AR-837 QR

Image

Kart Okuyucu Sistemleri

Artık günümüzde büyük firmalar iş yerleri ve bunların bir sürü çalışan personelleri var. Bu personellerin iş yerlerine giriş çıkışını sağlamak için her birine ayrı anahtar vermek hem çok maliyetli hem de güvenlik açısından çok tehlikeli bir durum. Ayrıca fazla personel çalıştıran iş yerlerinde o kadar insanın kontrolünü ve denetimini sağlamak hem fazla maliyetli hem de çok fazla iş gücü gerektiren bir iş. Bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda günümüzde büyük kuruluşların çoğu kart okuyucu sistemi kullanmaktadır.

Kart okuyucu sistemi genel olarak personel devam takip sistemlerinde kullanılmaktadır. Bunun dışında yemekhaneler, siteler, fabrika girişleri, plazalar ve asansörlerde kullanılmaktadır. Yani bu sistem erişim kontrolü gerektiren yerlerde kullanılır. Bu sistemde geçiş yapacak her çalışana özel kart verilir. Verilen kartların hepsinin kendine ait bir şifresi vardır. Böylelikle kartın başkasının eline geçmesi engellenmiş olur. Çünkü kartın sorumluluğu verilen kişiye aittir. Eğer başka bir kişinin eline geçerse kart sahibi herhangi bir güvenlik ihlalinde tüm sorumluluğu üstlenmiş olacaktır. Sadece firma çalışanları için değil gelen misafirlerin ya da yabancıların giriş çıkışlarının kontrol altına alınabilmesi içinde kart okuyucu sistemi güvenlidir. Çünkü bu sistem sayesinde Yasak yerlere erişim, Bazı hırsızlık ve yetkisiz kişilerin bazı yerlere erişim kontrolü kolaylıkla yapılabilmektedir. Kartlı geçiş siteminin sadece güvenlik açısından değil çok fazla personel sayısı olan firmalarda personelin giriş çıkış saatleri, fazla mesaisi, gelmediği günlerin kontrolü kolaylıkla yapılabilmektedir. Sistem işyerinin ihtiyacına göre raporlama yapabilir. Bazı kart okuyucu sistemleri manyetik bir barkodun okutularak tanıtıldığı küçük bir cihaz olarak tasarlanmışken, bazıları ise bir bilgisayara bağlı olarak çalışır. Gelişmiş sistemler de bilgisayar arızalansa bile geçişler offlıne olarak yapılabilir. Fakat bu sistemler kurulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sistemin her hangi bir arıza veya kilitlenme durumunun göz önünde bulundurularak, kurduracağınız yerlerde sadece otomatik geçiş değil manuel geçişlerinde devre dışı bırakılmaması gerekir. Bu sistemi kullanacaksınız tercih edeceğiniz sistemin yazılımını çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Ne kadar bilgi depolayabildiği, hangi tür raporlamaları yapabildiği ve uzun dönemde ne kadar fayda sağlayacağı değerlendirilip ona göre seçim yapılmalıdır.

Kart Okuyucu Sistemin Avantajları

Kartlı Okuyucu ile Personel Geçiş Kontrol, personellerin giriş çıkış saatlerini düzenli ve eksiksiz biçimde kontrol etmek amacıyla yapılmış olan sistemleridir. Bu sistemler içerisinde giriş çıkış saatleri kayıt altına alınır. Kartlarda yer alan bilgiler işveren tarafından görüntülenebilme imkanını sağlamaktadır. Bu sistemde giriş kısmına kart okuyucular yerleştirilir. Personele verilen kartlar girişte ve çıkıştı bu okuyuculara okutulur.

Kartlı geçiş sistemleri genel olarak personeller için kullanılsa da bunun yanı sıra ziyaret kartlı geçiş sistemi, yemekhane takip sistemi için de tercih edilmektedir. Bu kartlar sayesinde güvenlikli alanlara giriş çıkış için gerekli izin verilmektedir.


Ziyaretçiler İçin Kartlı Geçiş

Ziyaretçiler güvenlik sisteminin bulunduğu alanlara girecekleri zaman kendilerine kart verilmektedir. Verilen bu kartlar ile ziyaretçiler güvenlikçiler tarafından takip edilebilmektedir. İlgili kişi giriş yapacağı zaman kartı okuyucuya okutur ve böylece geçişine izin verilir. Bu bilgiler program aracılığıyla kayıt altına alınır. İsteğe bağlı olarak programda ziyaretçinin hangi alanlara girip giremeyeceği, bu alnlarda ne kadar süre kalabileceği gibi hususlar belirlenebilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı geçiş sistemleri kendi içerisinde kart okuyucu, yazılım ve kartlar olmak üzere üç temel parçaya ayrılmaktadır. Kart okuyucu cihazlar genel olarak birçok kart türünü desteklemek üzerine tasarlanmıştır. Eğer desteklenmeyen bir kart olursa bu kart okuyucuya sonradan eklenebilir.

Kart okuyucu için tercih edilecek olan cihazlar genellikle kötü hava koşullarına karşı dayanıklı, su geçirmez ve toza karşı elverişlidir. Bunlar çoğunlukla dış ortamda kullanılacak olan cihazlar için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra iç ortam için kullanılan kart okuyucu cihazları da bulunmaktadır. Kartlı geçiş sistemi fiyatları da cihazın özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Özellik ne kadar fazla olursa buna bağlı olarak fiyat da artmaktadır. 


© 2022 Ozgur Zaman. All Rights Reserved. Powered by Arse