RFID Teknolojisi Nedir ? Kartlı Personel Takip Sisteminde Nasıl Kullanılır?

RFID, İngilizce teknik açılımı ile Radio Frequency Identification, Radyo Frekansı Tanımlama Sistemleri şeklinde Türkçeleştirilerek kullanılır. RFID, nesneleri tanımlamak ve hareketlerini izlemek için elektromanyetik alanları kullanan son teknolojilerden biridir. RFID etiketleri hemen hemen her nesneye eklenebilir ve bir RFID okuyucunun kapsama alanına girdiklerinde okuyucu, etiketin tanımlayıcı bilgilerini kablosuz olarak iletir. Bir anlamda barkod okuyucu bir sistemdir. 

RFID etiketleri, ya da RFID barkodlar bir seri numarasından birkaç sayfa veriye kadar bir dizi bilgiyi depolayabilir. RFID okuyucular, elle taşınabilecek şekilde mobil olabilir veya duvara, turnikeye sabit olarak da konumlanabilir. RFID kart okuyucu sistemlerin, personel takip sistemi kapsamında kullanımı ise kısaca RFID kart okuyucu cihazlar olarak adlandırılan ürünler sayesinde olur. RFID teknolojisi bugün dünyanın dört bir yanında, çoğunlukla biz farkında dahi olmadan hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız bir teknolojik sisteme dönüşmüştür. 

RFID kartlı geçiş sistemi ya da personel kartlı geçiş sistemi de günlük hayatlarımızda işe giriş çıkışlarda, bir firmada farklı departmanlar arasında giriş çıkışlarda ya da öğrenci takip, üye takip sistemleri, laboratuvar takip sistemi gibi farklı uygulamalarda kullanılabilir. 

Personel Kartlı Geçiş Sistemi Nasıl Kullanılır? 

İster orta ölçekli bir işletme, ister ulusal bir şirket olun, bir şirket sahibi olarak herkes aynı hedefi paylaşır: öncelikli olarak çalışanlarınızın güvenliğini ve firmanızın güvenliğini sağlamak. Hem bir güvenlik hem de PDKS sistemlerinin bir parçası olan Personel Kartlı Geçiş Sistemi çift yönlü faydaları sayesinde global olarak milyonlarca şirket, bina yönetimi, kamu kurum ve kuruluşu tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. 

Günlük hayatta genellikle “kartlı geçiş kontrol sistemleri” ya da “kartlı giriş sistemleri” olarak da kullanılan bu teknoloji, kartlı personel takip sistemi olarak en sık başvurulan PDKS çözümüdür. 

Personel takibine yönelik kartlı giriş sistemleri, yıllar içinde tesislerinin güvenliğini artırmak, çalışan verimliliğini izlemek ve bir olay durumunda acil durum hazırlık prosedürlerini önden tasarlamak isteyen firmalara pek çok fayda sağlamıştır. Kartlı geçiş sistemlerinin kullanıldığı personel takip çözümleri ile çalışanların verimliliğe de yönetilebilir. RFID teknolojisinin kullanıldığı şifreli geçiş sistemleri sayesinde, işverenler çalışanların vardiyalarına ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini kolayca takip edebilir, mesai saatlerine düzenleme getirebilir. Maaş bordrolama sistemlerine entegre edilen kartlı turnike sistemleri sayesinde mesai saatlerine göre maaş ya da puantaj düzenlemesi yapılabilir. Turnike sistemlerine entegre olan RFID kart okuyucular tek cihazla hızlı ve güvenilir biçimde pratik kart ve şifreli geçiş kullanımı sağlar. 

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aynı zamanda bir güvenlik önlemi de olan Personel Kartlı Geçiş Sistemi sadece mesai/saat hesaplamasını ve buna bağlı olarak bordrolama, puantaj düzenlemelerini tek taraflı yapmaz. Yani mesaiden süresinden daha az zaman aralığı içerisinde personel giriş çıkışı olduysa, bunun aksi yönünde fazla mesai yapan personel takibi de sağlanır. Bu sayede mesai saatlerinin kullanımında hakkaniyet ve gerektiğinde ekstra ödeme, prim uygulaması gibi ödüllendirme sistemleri de sürece dahil edilebilir. 

Personel Kartlı Geçiş Sistemleri için Özgür Zaman PDKS Kart Okuyucu Çözümleri

Soyal AR-837E Kart Okuyucu ve Soyal AR-725E Kart Okuyucu

Soyal AR-837E ve Soyal AR-725E marka ve modellerindeki kart okuyucu cihazlar Dual Band Network Kart okuyucu olarak sınıflandırılmaktadır. Bir diğer deyişle her iki ürün de Mifare kart okuyucu ve proximity kart okuyucu özelliktedir. Ürünlerde kart ve şifre kullanım opsiyonu bulunmaktadır. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilen bu cihazlar personel ve misafir giriş-çıkış kontrolünde etkin olarak rol oynar.

RF600 Kameralı Kart Okuyucu

Özgür Zaman’ın ürün gamında yer alan RF600 Kameralı kart okuyucu, kartlı ve kameralı Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) ve erişim kontrol terminalidir. Üstün özellikli kamerası sayesinde kart okuma anında fotoğraf çekerek kart okutan kişiyi ayrıca kayıt altına alır. Kart okuma sistemine eklenen ek kamera önlemi ile başkasının kartı ile giriş yapılmasını da engeller. 

Soyal AR837 QR Kod Okuyucu

Soyal AR837 QR kod okuyucu ürünü markanın bu ürün yelpazesindeki diğer seçeneklere ek olarak Soyal QR Kare Kod okuyucu destekli personel devam kontrol sistemi (PDKS) ve erişim kontrol terminali sunar. Bu sayede cihazın kurulu olduğu kapı ve turnikeleri kolayca açmak için QR kodunu taratmanız yeterlidir.

Ürünlerin tüm detayları için Kart Okuyucu Sistemler hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

En etkili kartlı geçiş sistemi fiyatları için Özgür Zaman PDKS çözümleri, uzman kadrosuyla her zaman yanınızda. İletişim sayfamızdan uzman ekiplerimizle irtibata geçerek kartlı geçiş sistemi fiyatlarını öğrenebilir, firmanıza en uygun kartlı geçiş sisteminin kurulumu ve ücretlendirilmesi konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Firmanızın ya da kurumunuzun personel giriş çıkış takip düzenini turnike kart okuyucular ile kontrol etmek için Özgür Zaman’ın Turnike Geçiş Kontrol Sistemlerini de inceleyebilirsiniz.