Parmak İzi Sistemi Avantajları

 

Parmaklarımıza baktığımızda cilt üzerindeki şekiller herkes de aynı gibi gözükse de hiç bir insanın parmak izi birbirine uyum sağlamaz.parmak izi kişiye özeldir.bu sebepten dolayı kimlik belirlemede kullanılan en önemli unsurlardan biridir.önceden sadece adli kurumlarda yada suç mahallinde kullanılırken her gün gelişen teknoloji sayesinde parmak izi kimlik belirlenmesinde daha sık kullanılmaktadır.çünkü parmak izi okuyan cihazlar küçük ve taşınabilir olması dolayısıyla artık bir çok,işletme okul,hastane vs gibi yerler de güvenliği kolay sağlayabilmek ve iş gücü yükünü azaltabilmek adına bu cihazları tercih etmektedirler.sizinde işletmeleriniz de parmak izi kullanmanız için bir çok sebep vardır.bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
-parmak izi kopyalanamaz
-parmak izi çalınmaz yada değiştirilemez.
-parmak izi sistemi kullanılan firmalarda kartımı kaybettim,şifremi unuttum gibi mazeretler
sunulamaz
-kartlı geçiş sistemi kullanılan firmalarda bazen personelin başka bir personelin kartını okutması gibi problemlerle karşılaşılabilir.fakat parmak izi sistemi bu sorunu ortadan kaldırır.
-bu sistemde her zaman yanınızda taşınması gereken ek bir obje gerekmediğinden kartım eskidi,kayboldu gibi sorunlarla uğraşmaya gerek olmadığından kart maliyeti ortadan kalkar
-parmak izi sistemi güvenlik ile ilgili maliyetleri an az seviyeye düşürür.
-sistemin hata yapma oranı yüzde 0 dır.
-parmak izi sistemini kullanmak özel bir uzmanlık gerektirmez.
-parmak izi sistemine ek yazılım ve donanımlar eklenerek iş yerlerinde iş gücü kaybı ve ek personel maliyetleri engellenebilir.
-bu sistemde büyük ölçekli personel sayısı fazla olan firmaların bütün personelinin bilgileri tek bir okuyucuyla yapılabildiğinden cihaz maliyetini de minimum seviyeye indirir.
-bu sistem ile kapı açma,geçiş kontrolü veya sınırlandırılması kolaylıkla sağlanabilir.
-günümüz teknolojisinde parmak izi sisteminde kullanılan okuyucular kullanılacakları yerin şekline yada büyük veya küçüklüğüne göre ayarlanabilir.
-parmak izi okuyucular gelişen teknoloji sayesinde çok hassas sensörlere sahiptirler.hızlı algılamaları sayesinde kullanıldıkları yerlerde bekleme sürelerini kısalttığı için uzun kuyruklar oluşmasına sebep vermez
-parmak izi sistemine eklenen ek yazılımlar sayesinde iş yerlerinde personelin giriş,çıkış saatleri,devamsızlıkları,bulundukları yerlerin kontrolü,ek mesai süreleri kolaylıkla kontrol altında tutulup hızlıca ulaşılabilir.
-ilk başta kartlı geçiş sistemine göre daha maliyetli gözükse de uzun vadede kazançlı bir sistemdir.