Parmak izi ile personel takip

ZKTeco IN01-ID

ZKTeco IN01-ID

ZK Teco K40

ZK Teco K40

Soyal AR-837 EF

Soyal AR-837 EF

ZKTeco Iclock 880

ZKTeco Iclock 880

ÖZ211R

ÖZ211R

ÖZ131R

ÖZ131R

ÖZ160R

ÖZ160R

ÖZ115R

ÖZ115R

ZKTeco K50

ZKTeco K50

ZkTeco WL20

ZkTeco WL20

ZKT eco X7

ZKT eco X7

 

Personel takip Sistemi Hakkında

Parmaklara bakıldığında üzerindeki çizgilerin hepsi birbirine benziyor gibi görünse de her insanın parmak izi bir birinden farklıdır. Hatta aynı insan için bile her parmağın izi bile birbirinden farklıdır. Dolayısıyla parmak izi insanın biyolojik bir özelliğidir. İnsanların biyolojik özelliklerini ayırt eden bilim dalına biyometri denilir. Biyometriyi dijital kontrollü sistemler olarak da tanımlayabiliriz. Parmak izi okuma sistemi de biyometrik bir sistemdir.

Parmak izi ile personel takip

Günümüzde güvenlik ihtiyacının çok fazla açığa çıkması sonuca parmak izi tanıma sistemi birçok iş yerinde kullanılmaya başlanmıştır. İlerleyen ve her gün gelişen teknoloji sayesinde bu sistemin daha hızlı çalışması ve daha çok bilgi saklayabilmesi sonucu da iş yerlerini bu sistemi tercih etme oranını oldukça arttırmıştır. Parmak izi ile personel takip sistemi kullanan iş yerlerinin avantajlarından en önemlisi de çalışan personelin yanında kart veya ben zeri ek bir eşya taşıması gerekmediğinden birçok sorunu ortadan kaldırmaktadır. Örneğin bu sistemi kullanan yerlerde çalışanların kartımı unuttum kaybettim gibi bahaneler sunma olasılığı yoktur. Ayrıca Kartlı sistem kullanan yerlerde bazen bir çalışanın yerine başka bir çalışan kart basması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Fakat parmak izi kişiye özel olduğu için kimse kimsenin yerine parmak okutamaz. Kartlı sistem kullanılan yerlerde kart kaybolması, kullanmadan dolayı zamanla yıpranma eskime gibi durumlarla sık karşılaşılır. Fakat parmak izi okuyucular ek bir maliyet gerektirmez.

Parmak izi personel takibi sistemi ek bir yazılım ile çalışır. Personele ait bütün bilgiler bu yazılım sayesinde bir bilgisayarda toplanır. Personelin parmak izi cihazdan okutulduktan sonra bu verilerin hepsi bilgisayara aktarılır. Bilgisayardaki ek yazılım sayesinde herkesin giriş çıkışları fazla mesai süreleri, yıllık izin veya gelmediği günlerin hepsi bu program sayesinde takip edilebilir. Ayrıca bu bilgiler tek tuş ile ücret hesaplamalarına da kişinin muhasebe ve cari hesaplarına aktarılabilir. Bütün veriler bilgisayar ortamında tutulduğu için daha güvenli şekilde saklanabilir ve birçok veri tutulabilir. Bütün bilgiler bilgisayar ortamında tutulduğu için raporlama almak veya bilgilere ulaşmak çok kısa sürede yapmak mümkündür. Bunun için tek bir personel çalıştırmak yeterlidir.