İris Tanıma terminali

İris Tanıma terminali

ICAM7100

ICAM7100

Damar tanıma ve yüz tanıma sistemlerinde olduğu gibi İris Tanıma terminali ile personel geçiş sistemi de tamamen kişiye özgü olan bir sistemdir. Bu nedenle güvenilirlik açısından son derece elverişlidir. Kullanılan iris tanıma sistemi sayesinde göz yapısına özgü özellikler kayıt altına alınır ve geçiş esnasında sistem üzerinde eşleşme sağlanır. Herhangi bir sıkıntılı durum söz konusu değilse ilgili personelin geçişine izin verilir.

İris Tanıma terminali içerisinde yüksek teknolojiye sahip olan sensörler yer almaktadır. Bu sensörler gözün yapısını analiz ederek harita haline getirir. Bu harita dışarıdan bakıldığında fark edilmemektedir. Bunun yanı sıra ilgili yapı kişiye özgü olduğunda ve başkasında benzerinin bulunması söz konusu olmadığından dolayı iris tanıma sistemi biyometrik teknolojiler içerisinde kullanılmaktadır.

İris Tanıma Terminalin Faydaları

Doğumdan sonra iris gelişimini kısa süre içerisinde tamamlar ve aynı yapı ömür boyunca değişmeden devam eder. Bu sayede güvenlik sistemine tanımlanan iris yapısı uzun süre rahatlıkla ve sorunsuz biçimde kullanılabilir. İris tanıma cihazına tanımlanan göz yapısı sayısal değerlere çevrilerek kayıt altına alınır. Kayıttan sonraki her geçişte cihazdaki bilgi ile eşleşme sağlanır. Bu yöntem ile başarı elde edilme olasılığı neredeyse yüzde yüzdür.

İris Tanıma terminali diğer sistemlerde olduğu gibi veri kaybolması, şifre paylaşılması, çalınma, kaybolma gibi durumlar söz konusu değildir. Bundan dolayı kullanım açısından oldukça etkilidir.

Yaklaşık yirmi santimetreden kameraya bakılması iris tanıma sistemi için yeterli olmaktadır. Bu tanımanın ardından hatalı veri ortaya çıkma ihtimali yok denecek kadar azdır. Gözlük, lens ya da güneş gözlüğü eşleşme için engel teşkil etmemektedir. Ayrıca göz için de herhangi bir zararı söz konusu değildir ve bu nedenle rahatlıkla kullanılabilir.